Kopš sevi atceros, man bijusi vājība uz grafikiem. Vājība ir maigi teikts. Mānija. Padod tik datus. Tāpēc, lai piedod man šie dati, kas nebija tam gatavi, kad nonāca manos nagos, bet man ir tapis grafiks par kāda sprukstiņa kredītsaistībām. Atruna: es nesaukšu vārdā ne kredītņēmēju, ne kredītkompānijas, pirmo neminēšu, jo labprāt viņu tālāk tekstā sauktu par idiotu datu aizsardzība, bla blabla, kompānijas neminēšu, jo negribu nevienu reklamēt.
Īsā slimības vēsture: “atradu uz ielas, uzzīmēju grafiku, visu noliku turpat, kur paņēmu” datus par aptuveni 20 saucamajiem SMS kredītiem, ko ņēmusi viena un tā pati persona kopumā 5 dažādās kredītkompānijās pēdējā gada laikā. Piemērs ir pilnīgi reāls. Vai arī nav, I don’t want no trouble. Lai vai kā, grafikā likts, tas devis man iespēju ielūkoties ne tikai kāda anonīma indivīda kredītu pagātnē, bet arī nākotnē, par ko īsi secinājumi turpmāk.
Grafiks attēlo to, kas paņemts VS atdodams VS makā paliek VS komisiju un procentu dinamika VS kredītkompāniju skaits mēneša griezumā.
Tā kā neesmu finansists un kredītspeciālists, lietošu pati savus džungļu parametrus rezultātu analīzei. Aprēķini, ko veicu bija triviāli: cik naudas dabūts, cik jāatmaksā, pa mēnešiem, pirmais mīnus otrais ir tas, kas paliek “makā”.
Vēl viens lielums, ko aplūkoju, ir kaut kas līdzīgs kredītu lietderības koeficientam – jeb, kā izskatās starpība starp saņemts/paliek makā, kas strauji aug brīdī, kad kredīti sāk tikt ņemti nevis lai nopirktu kārtējo sūdu vai apmaksātu dzīvokļa rēķinu, bet gan lai apmaksātu iepriekšējo kredītu (skat jūlija – augusta izcēlumu ar melnajām bultiņām) kā arī tad, kad sāk parādīties komisijas un procenti arvien jaunajiem kredītiem.
Grafikā var redzēt, kā no iebarošanas bezprocentu kredītiem (skat. janvāri ’12), kad trallināt sanāk teju visu saņemto summu, var ātri vien nonākt līdz stāvoklim (skat. decembri ’12), kur no saņemtās milzu summas tērēšanai paliek jau mazāk kā 40% un parāds uz visu nākamo gadu. Februārī atmaksas grafika kopsumma sastāda 200Ls ar santīmiem, un, ja tas vēl nešķiet gana slikti, tad janvārī pirmo reizi tika izmantots brīnišķīgs pakalpojums, kas ļauj par padsmit latiem atlikt ikmēneša rēķina apmaksu par 2 nedēļām. Saucas pagarināšana. Es izmestu joku pieaugušajiem par pagarināšanu, ja vien nebūtu to jau darījusi iepriekšējā rakstā. 🙂 Tātad naudas nav un nebūs, bet būs vēl mazāk. Viss slikti.
Starp citu, aplūkojot cenrādi, lētāk ir paņemt kredītu citā kompānijā, ja dod, nekā pagarināt esošo. Tā, piemēram, 125 Latu kredītu par 2 nedēļām var pārbīdīt par 14 latiem, bet paņemt, ja paveicas, uz 30 dienām par nieka 6Ls komisiju. Moš vairs nedod, ko es zinu.
Šķietami melnā maģija, kas liek cilvēkam ierakt sevi parādu kapā, slēpjas acīmredzot, iedarbīgajā “pirmais bez maksas” un “kājas mazgāšu es rīt, alu dzeršu tagad”, SMS kredīti ātri pārvēršas īstermiņā domājošas personas narkotikā, finansiālo nāvi iespējams sasniegt samērā ātri un bez liela kaifa, atšķirībā no smagajām narkotikām. Raugi, pirmos 6 mēnešus bija tīri labi, gluži kā prēmiju saņēmis, labs cilvēks. Kā beigsies gaidāmais februāra cold turkey, zinās tikai februāris. Visam par pamatu ilūzija, ka ir nauda, ir labi – un nežēlīgā realitāte, kas atbīdīta neizbēgamajā nākotnē.
Gada procenti šādiem kredītiem ir >100% vai īsajiem kredītiem (30 dienas) – komisija 5-10% no summas. Izņemot, protams, pirmo kredītu, kas ir nesavtīgs un mīļš kā krustmāte Agate par baltu velti. Visdārgākie ir kredīti, kas garāki par 30 dienām, tādiem viens lats izmaksās divus. Grafikā tādi ir 2 gab..
Interesanti novērot, ka pagājušā gada laikā kopējā bilance ir mazs, tomēr pozitīvs skaitlis: maks kopumā uzblīdis par 440Ls, galvenokārt uz divu ļoti dārgu kredītu rēķina, kas paņemti uz gadu/diviem ar iespaidīgiem procentiem, toties nākamais gads jau tagad negatīvs: gada laikā jāatdod 860Ls un vēl 5 mēn. pēc tam: mazliet pāri 220Ls. Prognozēju, ka cilvēkam, kuru kā minimums reizi mēnesī piemeklē vēlme un vajadzība paņemt 30 – 120 latus kredītā, gaidāmais negatīvs gada garumā spiedīs uz maku ne pa jokam un tā atdošanai būs… jāpaņem vēl ne viens vien kredīts.
Kam patīk galvā rēķināt, jau būs sapratis, ka traļi vaļi kredītu kompānijām ienesīs 640Ls 2,5 gadu laikā no šī purna, ja viņam tiešām izdosies visu norunāto sakasīt, par ko nekas neliecina. Tas viss par aizdevumu par kopējo summu mazliet pāri 2000Ls.
Vēl viena lieta, ko gribu par šo pateikt. Konkrētais gadījums ir šķietami vidējais latvietis: profilējas apmēram šādi – ar mazu dzīvoklīti ārpus Rīgas, nepilnus 20 gadus vecu sapuvušu mašīnu un tradicionālu ģimeni ar pāris bērniem, CV blakus maģistra grādam netraucēti slavina sevi kā apķērīgu ģēniju. Strādā par aplokšņu algu. Kāpēc es to minu? Tāpēc, ka pēc aprēķiniem sanāk, ka tas ir neizglītots vientiesis ar nekontrolētiem impulsiem vai, alternatīvi, jackass ar dārgi izmaksājošu atkarību. Mind you, šis nav tāds gadījums, tas tikpat labi varētu būt jūsu kaimiņš vai kolēģis. Esiet brīdināti! Ja jūtaties kā vidējais latvietis un kārojat SMS kredītu – esiet divkārt brīdināti!
Galavārds: man vienalga. Man patīk dati. Es aiz neko darīt savulaik analizēju tā sauktā okupantu autoparka jeb nacionālo agresoru auto zīmuļu dzimšanas datus, un nonācu pie secinājuma, ka horoskopi nestrādā neko vairāk, kā gadalaiki. Šonedēļ – vidējā latvieša kredītsaistības. Ja atradīšu vēl kādus datus, ar ko sevi iepriecināt, atkal piespraudīšu tos šeit.
Tas, par ko es domāju – cik daudz ir šitādu, un kas būs, kad viņiem nedos kredītu, lai atdotu kredītu #burbulis.
Februāra jaunumi
Vai likāt likmes, kā šim indivīdam veiksies ar kredītu atmaksu februārī, kad maka tukšums sasniedza rekordu? Pareizā atbilde: abi kredīti tika pagarināti par attiecīgi 2 un 4 nedēļām par šo brīnišķīgo pakalpojumu izdodot apmēram 30 Ls. Līdz ar to kredītu izmaksas īsā laikā trīskāršojušas savas procentu likmes. Uz šī fona nepārsteidz 3. februāra De Facto vēsts par n-kāršu peļņas pieaugumu no gada uz gadu ātro kredītu kompānijām, jauno laiku skaļākajam lohotronam.